Międzynarodowy Dzień Kawy

Dziś obchodzimy Międzynarodowy Dzień Kawy. Dla wielu z nas jest to jeden z najmilszych dni, który urósł do rangi międzynarodowej. Kaw jest wiele gatunków, sposobów przyrządzania jeszcze więcej, a przedmiotów, w których się ją podaje również jest pewien wybór.

Do tych najznakomitszych rodzajów zaliczana jest kawa kolumbijska, rosnąca wysoko w górach; oraz gwatemalska, która dojrzewa na urodzajnych glebach wulkanicznych. Indonezyjskie Bali również słynie ze swoich plantacji tzw. kopi luwak, najdroższej kawy świata, której nasiona fermentujące podczas procesu trawienia przez  cywety, nadają jej niepowtarzalny, delikatny smak. Kopi luwak jest bezkonkurencyjna jeśli chodzi o cenę, kwestia smaku jest już tematem dyskusyjnym.

O wszystkich tych kawach pisaliśmy już we wcześniejszych wpisach. Dzisiaj natomiast Dzień Kawy chcielibyśmy uczcić kawą etiopską, która jest w ścisłej czołówce tych najlepszych. W  Etiopii można ją degustować na każdym kroku. Jednak najlepsze jej gatunki przeznaczane są na  eksport i miejscowym pozostaje kawa zdecydowanie gorszego sortu. My mieliśmy okazję spróbować świeżo palonej, mocnej, czarnej jak smoła kawy, która na długo zagościła w naszym domu. W Polsce jednak kawa ta smakuje inaczej. Pomimo tego, że oryginalna, że przywieziona prosto z Abisynii robiona jest z ekspresu, nie ma całej fantastycznej otoczki przygotowań. W Etiopii kawę się zaparza w specjalnym glinianym dzbanuszku, który następnie jest stawiany na rozgrzany węgiel drzewny. Po kilku minutach jest gotowa do spożycia. Procedurze przygotowania i picia kawy towarzyszy zapach tlącej się żywicy i drewienek eukaliptusowych. Pomieszczenia tradycyjnych kawiarenek wyłożone są świeżo ścięta trawą, którą także kładzie się na stolikach. Atmosfera niepowtarzalna, która na długo pozostanie nam w pamięci.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s