Kalendarz Majów

Kalendarz Majów od zawsze budził zainteresowanie, które wzrosło jeszcze bardziej, gdy ogłoszono, że 12.12.2012r według przepowiedni kalendarza majańskiego nastąpi koniec świata.  Nic takiego się nie stało, a nawet okazało się, że sami Majowie byli bardzo zdziwieni tym proroctwem, które według całego świata pochodziło od nich. Dlaczego tak się stało? Co spowodowało takie zamieszanie?

W środowisku Majów nigdy nikt nic o końcu świata nie mówił, ani też żaden kalendarz tego faktu nie przewidywał. Zacznijmy jednak od początku. Kalendarz Majów jest najstarszy i najdokładniejszy na świecie. Ma ponad 3000 lat. Właściwie Majowie posługiwali się dwoma kalendarzami, rytualnym Tzolkin i państwowym Haab.

Tzolkin – tzol oznacza liczyć, kin dzień. Rok w tym kalendarzu miał 260 dni, które dzieliły się na 13 miesięcy.Miesiące miały po 20 dni. Ta liczba nie była przypadkowa, miała ścisły związek z naturą, gdyż człowiek ma 10 palców u rąk i 10 u nóg. Dlatego ta liczba do Majów przemawiała. Dni liczono od 0-19, co oznacza, że Majowie znali także cyfrę zero. Do Europy dotarła ona dopiero w I w n. e. kiedy wprowadzono arabski system numeryczny.  Nazwy miesięcy nadawano od imion bogów. Kalendarz Tzolkin był kalendarzem rytualnym opartym na cyklu wzrostu kukurydzy, obrotu Marsa i widoczności Wenus. Majowie używali go nie tyle do liczenia dni, miesięcy czy lat ile właśnie do prowadzenia obserwacji astronomicznych, do odczytywania i poznawania wszechświata.

Kolejnym kalendarzem używanym równolegle był państwowy Haab.  tutaj rok, podobnie jak nasz, liczył sobie 365 dni i podzielony był na 18 miesięcy 20 dniowych, Uinal, i jeden ‚miesiąc’ pięciodniowy Wayeb. Majowie uważali go za czas nieszczęśliwy, pechowy. Wierzyli, że jest to okres, w którym bogowie odpoczywają, pora postu, modlitw i oczyszczania dlatego nie wykonywali wtedy żadnych ciężkich prac, nie myli się i nawet nie czesali. Uważali też, że na tych, którzy urodzili się w tym czasie będzie całe życie ciążyć klątwa. Oba te kalendarze zerowały się raz na 52 lata i wtedy następował rok święty.

Jednak Majowie mieli jeszcze jeden kalendarz, również ściśle oparty na wyliczeniach matematycznych. Według tych obliczeń wszystkie trzy kalendarze zerowały się w dniu 12.12.2012r. Takie zerowanie jest niezwykle rzadkie i następuje raz na 5200 lat. Dlatego ta data miała swoje znaczenie symboliczne w kulturze Majów. W naszej kulturze postanowiono zrobić z tego tzw ‚atrakcję turystyczną’, która miała za zadnie przyciągać turystów a co za tym idzie pieniądze.  Taka to jest geneza ‚ końca świata’ według Majów.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s