Polskie ślady wśród piasków dubajskiej pustyni

Na terenie DDCR- ‘Dubai Desert Conservation Reserve’ w marcu 1999 roku został otwarty Al Maha Resort, hotel nie tylko dla rdzennych mieszkańców, którzy chcą spędzić czas wolny na łonie natury, ale dostępny także dla turystów. Dojazd tutaj jest niezapomniany, gdyż ostatnie dziewięć kilometrów jedzie się praktycznie przez pustynię, podziwiając jej piękno i potęgę. W skład resortu wchodzą 42 domki- namioty. Tak naprawdę trudno je nazwać ‘namiotami’, gdyż są to raczej zaczynające się od 85m 2 apartamenty. Dwa z nich mają 185 m2 a jeden ‘Prezydencki’ osiągnął imponującą wielkość 500 m2. Jeszcze do niedawna były one wszystkie tylko do dyspozycji szejków, którzy przyjeżdżając tam wracali do korzeni, jak to sami określają. Postanowili oni jednak udostępnić swoje królestwo dla postronnych osób, stąd oferta dla turystów.

Koszt pobytu za dobę to w zależności od ‘ namiotu’ od 10 000 pln po nawet 80 000 pln za apartament ‘Prezydencki’. Ponieważ jest to niewątpliwie atrakcja z najwyższej półki, dlatego przyjeżdżają tu między innymi gwiazdy światowego kina, sportowcy czy liczący się ludzie biznesu i świata polityki. Każdy z nich, oprócz absolutnej ciszy i relaksu, ma także zapewnioną absolutną anonimowość, na co nie wszędzie mogą liczyć.

Dubajska Reserve może poszczycić się dużo ilością zwierząt i roślin, które naprawdę warto zobaczyć. Dodatkową ciekawostką dla nas, Polaków, jest fakt, że szefem kuchni jest tu nasz rodak Piotr Kamieniczny, który przedtem był szefem kuchni w hotelu Burj-al-Arab, czyli w słynnym dubajskim Żaglu, najdroższym hotelu świata. Dzięki niemu poznaliśmy tajniki tak niezwykłego miejsca, jakim jest Al Maha. Pan Piotr od kilku lat zajmuje to stanowisko i może poszczycić się dużymi osiągnięciami. Wielu gości wraca do tego miejsca, gdyż wiedzą, że zostaną obsłużeni właśnie przez niego. Każda potrawa, którą serwuje jest dostosowana do potrzeb i życzeń gości. Opracowanie dziennego menu jest niezwykle pracochłonne i wymaga ogromnej wiedzy. Pan Piotr swoje doświadczenie zdobywał w najlepszych kuchniach świata, zaczynając od nowo otwartego Hotelu Sheraton w Poznaniu, poprzez Instytut Paula Bocuse po wspomniany już Burj al-Arab. Zespół Piotra Kamienicznego to kilkunastoosobowa ekipa, która jest bardzo zgrana, pochodząca z różnych krajów świata. Szef kuchni osobiście nadzoruje każdą wydawkę, gdyż jak mówi: wysoka jakość w tym miejscu to podstawa.’ Produkty używane w kuchni są tylko najwyższej jakości, a wiele z nich jest sprowadzanych z Europy – z Włoch, Francji czy Hiszpanii. Już samo próbowanie tych potraw jest niezapomnianym doznaniem.

Ten wspaniały rezerwat jest unikatowym miejscem nie tylko na terenie ZEA, ale również na całym Półwyspie Perskim. Jest bijącym sercem kraju, miejscem, w którym odnawiają się endemiczne gatunki zwierząt i roślin, jest bez wątpienia bardzo istotnym fragmentem dziedzictwa narodowego oraz kultury Dubaju. Pozytywnym aspektem jest to, że w całym tym wyścigu o tytuł ‘naj’ Dubaj nie zapomniał o swoich korzeniach i kulturze. Wspaniałym uwieńczeniem tego artykułu jest cytat z książki szejka Mohammeda bin Raschida Al-Maktoum, który dbając o swój kraj pamięta o wszystkim: ‘Czyż możecie wyobrazić sobie las, w którym nie rosną drzewa?’  lub: ‘Największe osiągnięcia przywódcy nie są liczone w pieniądzach, ale w tym, jak bardzo pozytywny wpływ ma na swój naród.’

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s