Łamiąc kolumbijskie mity.

Kolumbia jest jednym z najciekawszych państw Ameryki Południowej. Ze względu na swoją niesławną historię długo pozostawała poza zasięgiem zwykłego turysty, jednak sytuacja w państwie stabilizuje się i w chwili obecnej jest to kraj otwarty i nie bardziej niebezpieczny niż inne państwa tego kontynentu.

Kolumbia to nie tylko Medellin czy Cale, Bogota czy Barranquilla, to także wspaniała Leticia, Santa Marta lub Cartagena. Jest to kraj o wielu obliczach, który może zachwycić swoim bogactwem natury, dziedzictwem kulturalnym i niepowtarzalnymi kolorami.

Santa Marta, na północy, jest miejscem wypadowym dla tych, którzy chcą poznać niepowtarzalną florę i faunę tego kraju. Trekking w górach Sierra Nevada, kolumbijskim paśmie Andów, jest fascynującą przygodą, podczas której możemy podziwiać zapierające dech w piersiach krajobrazy. Góry te zamieszkują również rdzenne plemiona indiańskie, które unikają kontaktu ze światem zewnętrznym. Można się na nich natknąć poruszając się wytyczonymi szlakami oraz mijając ich wioski, jednak nie są oni chętni do nawiązywania kontaktu. Jak mogą schodzą z drogi, albo przechodzą ze spuszczoną głową, nie szukając nawet kontaktu wzrokowego. Żyją według starych plemiennych zasad, w zgodzie z naturą i swoimi duchami.

Jedną z grup etnicznych, żyjących na tych terenach są Indianie Kogi. ‘Kogi’ oznacza ‘jaguar’. Sercem ich systemu wierzeń jest ‘Aluna’ rodzaj kosmicznej świadomości, źródło wszelkiego życia i inteligencji. Koga uważają ‘Aluna’ za żywą, myślącą istotę, która jest wszechobecna. Dzieci wychowywane są w ciemności, bez dostępu do światła, po to, aby nauczyć się łączyć z Aluną, reagować na jej potrzeby i utrzymać równowagę świata. Duchowe połączenie się człowieka z Aluną jest niezwykle istotne, gdyż wtedy Aluna przenika do ludzkiego umysłu. Kogi wierzą, że Aluna potrzebuje ludzkiego umysłu, który znajduje się w ciele, po to aby czynnie uczestniczyć w dziejach świata. Ciało jest potrzebne do skonkretyzowania się. Kogi wierzą, że wszystkoze sobą współistnieje i jest nierozerwalnie połączone. W ostatnich latach Indianie ci zaczęli nawiązywać większy kontakt ze światem zewnętrznym po to, aby uzmysłowić nam, ludziom cywilizacji,  że szkody spowodowane przez globalny kapitalizm powodują niszczenie Matki Ziemi i zakłócają spokój i równowagę Aluny. Nie-rdzennych mieszkańców tych swoich ziem Kogi nazywają ‘młodszymi braćmi’, z którymi Mamos- kapłani Kogi mają wielkie problemy. Młodsi bracia plądrują i rozkładają tereny Sierra Nevada, co spowoduje katastrofę na cały ‘młodszy świat.’

W tej okolicy żyją jeszcze takie grupy etniczne jak Arhuaco, Kankuamo i Wiwa. Wszyscy żyją w takiej samej symbiozie z naturą i wszyscy dbają o dobro Matki Ziemi.

My natknęliśmy się na te grupy idąc do Zaginionego Miasta zbudowanego przez Indian Tairona ponad 1000 lat temu. O tym miejscu powiemy w następnym wpisie.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s