Wiza.

Paszport

 

Wizę turystyczną (pobyt na 30 lub 90 dni) kupuje się na lotnisku Bole w Addis Abebie (20 USD lub 15 EUR). W Immigration Authority przy Churchill Avenue w Addis Abebie można ją przedłużyć. Koszt to 20 USD.

 

Ambasada nie ma w Polsce, najbliższa:

Ambasada Federalnej Demokratycznej Republiki Etiopii
Boothstrasse 20
Berlin
12207
Niemcy
tel. +49 30 77 206 13
fax. +49 30 77 206-24/26
emb.ethiopia@t-online.de
Godziny pracy od poniedziałku do piątku: 09.00-12.30 i 13.30-17.00

Wydział konsularny Federalnej Demokratycznej Republiki Etiopii
tel. +49 30 77 20 60
fax. +49 30 77 206 24
consulberlin.eth@t-online.de
Spotkania: poniedziałki, wtorki, czwartki

Waluta:

1024x538_392699

Birr- ETB, 100 birr= 13,44 pln na marzec 2019 r.

My pojechaliśmy z dolarami amerykańskimi, nowymi, bo przy starszych mogą robić problemy przy wymianie. Najlepiej mieć małe nominały. Wymieniać można w bankach w stolicy. Potrzebny jest paszport, kilka jego kser i mnóstwo podpisów.  Tutaj operuje się głównie gotówką, bankomaty można znaleźć tylko w dużych miastach, na prowincji nie ma szans na wypłatę pieniędzy. Kartami można płacić, jednak również w bardzo ograniczonym zakresie. Terminale znajdują się w hotelach, tych lepszych, ale to, że jest na biurku w recepcji nie oznacza jeszcze, że działa. Problemy z płatnościami kartami napotkaliśmy nawet w stolicy.

Energia elektryczna.

ko

Wtyczki i napięcie takie jak w Polsce, z tą różnicą, że przynajmniej raz dziennie w Etiopii następuje przerwa w dostawie prądu.  Co za tym idzie dostęp do internetu jest mocno ograniczony, a poza miastami nie ma co o tym w ogóle marzyć. Telefony komórkowe natomiast mają zasięg i nie mieliśmy problemu z komunikowaniem się nawet w odległych zakątkach kraju. Oczywiście, na kartach lokalnych. roaming jest kosmicznie drogi.

 

 

Dojazd oraz poruszanie się na miejscu:

 

Najlepiej przylecieć tu z Europy liniami Ethopian Airlines, gdyż wtedy otrzymuje się od nich zniżki na podróżowanie po kraju. Jest to bardzo ciekawa promocja. Inne linie nie oferują takiej możliwości. Samolotem najwygodniej poruszać się po kraju, i zdecydowanie najszybciej. My jednak nie wybraliśmy tej opcji, gdyż wtedy nie można poznać państwa od środka. 🙂

Po Etiopii można poruszać się autobusami, te lepsze kursują  jednak tylko na niektórych trasach. Dlatego jest to podróż dla cierpliwych, gdyż rozkład jazdy nie zawsze pokrywa się z rzeczywistością. Autobusy często ulegają awarii, i nie rzadko trzeba czekać kilka godzin na naprawę, lub przyjazd kolejnego. Ten typ podróżowania , przy dużym pechu, wymaga ogromnych nakładów czasowych, i nie każdy może sobie na to pozwolić.

37072660_1794642077289564_3500020006865862656_n

My wybraliśmy opcję najpewniejszą czyli samochód z kierowcą. Z tym, że i tu trzeba zwrócić uwagę na stan techniczny pojazdu. Samochody nowe, radzą sobie najlepiej. stan dróg pozostawia wiele do życzenia, i taka jazda może z łatwością przemienić się w swoisty rollercoaster wrażeń. Etiopia jest krajem w większości górzystym, co również należy wziąć pod uwagę udając się tam. Będąc tu znajdujemy się przeważnie na wysokości minimum ponad 2000  mnpm, co może mieć znaczenie  dla osób nieprzyzwyczajonych. Tereny niższe znajdują się tylko na południu, tam gdzie żyją rdzenne plemiona.

Bezpieczeństwo:

0387-2

Podróżując po Etiopii trzeba być bardzo czujnym. Jadąc w grupie jest się mniej narażonym na niebezpieczeństwa, natomiast będąc samemu lub w parze, trzeba uważać. Najczęściej zdarzają się tu drobne kradzieże, kieszonkowcy i naciągacze są wszędzie. Dlatego wychodząc z hotelu najlepiej mieć przy sobie określoną sumę pieniędzy, potrzebną tylko w danej chwili. Przemieszczać się powinniśmy w ciągu dnia, gdyż w nocy nie widać nieoświetlonych pojazdów, ludzi idących ulicami, zwierząt, a także czasami stawiane są bariery, w celach rabunkowych.

Większych przestępstw, w stosunku do turystów raczej się nie odnotowuje. Natomiast kradzieże, oszustwa i naciągania są na porządku dziennym.

 

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s