Po drugiej stronie ściany z betonu

Dubaj kojarzy się z niesamowitym bogactwem, największym skupiskiem potężnych wysokościowców, kilkupasmowymi drogami,  najnowocześniejszymi samochodami czy najdroższymi hotelami; to także szejkowie, ropa i pieniądze. I rzeczywiście, taka jest prawda. Od wielu dziesiątek lat walczy on najwyższą pozycję w świecie i ten wyścig do ‘naj’ całkowicie się udaje. Rozwój Dubaju najwyraźniej odzwierciedla myśl, którą ujął w swojej książce ‘O szczęściu i sukcesie’ szejk Mohammed Bin Rashid Al Maktoum: ‘nie budujmy lotniska dla Dubaju, zbudujmy Dubaj, który będzie lotniskiem dla świata’.

Świadomi historii tego miejsca, pojechaliśmy sprawdzić, czy zastaniemy tam coś innego niż tylko drapacze chmur, centra biznesowe oraz mieszankę kultur i narodowości z całego świata. Chcieliśmy sprawdzić, czy Dubaj zatracając się w szaleńczym wyścigu do bycia’ naj’ zachował coś ze swojej wspaniałej kultury i dziedzictwa.

Spotkaliśmy wspaniałego człowieka, który całe życie poświęcił kulturze i tradycjom swojego narodu. Opowiedział nam o najważniejszych dla Beduinów zwierzętach, które od zawsze towarzyszyły człowiekowi na pustyni, bez których żaden Beduin nie wyobraża sobie życia; i wcale nie chodzi tu o wielbłądy. Tymi nieodzownymi zwierzętami są psy saluki, czyli harty perskie. O ich nadzwyczajnej inteligencji oraz urodzie dowiedzieliśmy się wiele. To one wraz z sokołami polowały i zapewniały ludziom pożywienie na pustyni. Do tematu saluk , sokołów, wielbłądów czy oryksów powrócimy w kolejnych wpisach. Jedno jest pewne tradycja beduińska nie została zapomniana, żyje nadal, a pustynia, która zostaje zamieniana w miejską dżunglę, ciągle jeszcze posiada niesamowite tajemnice, których zgłębienie jest warte wszelkich poświęceń. Zachwyciła nas ta druga strona Dubaju, świat, który mało jaki turysta poznał, a szkoda, gdyż jest to wspaniały kawałek świata.

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s