Czy kanibalizm nadal istniej wśród rdzennych plemion Indonezji;  wśród ludzi, którzy zamieszkują najodleglejsze, bardzo trudno dostępne zakątki tego archipelagu? Czy spacer po wiosce, ze zmarłą przed kilku laty osobą, jest czymś zwyczajnym? Dlaczego niemowlęta chowane są w pniach drzew a różowe byki kosztują równowartość nowego, dobrej klasy samochodu? Jak można przejąć siłę i mądrość zmarłego wodza i czy Michael Rockeffeler zwyczajnie się utopił w wodach Morza Arafura czy zjadły go krokodyle lub….. żyjące przy brzegu rdzenne plemiona? Dlaczego głowa ptaka symbolizuje kanibalizm a łódka jest tak ważnym elementem kultury Asmatów? Gdzie można zobaczyć rajskiego ptaka?

Na te i wiele innych pytań odpowie ta książka, która jest niezwykła o tyle, o ile niesamowite są tereny, na których byliśmy. Rdzenne ludy Indonezji niewątpliwie mają swoją mroczną stronę, ale również zadziwiają mądrością i wiedzą życiową. Potrafią rozumieć naturę i żyją z nią w zgodzie, w pewnej symbiozie, zdając sobie sprawę, że to ona jest najważniejsza. Ludy te żyją według swoich zasad, tradycji i wierzeń, co stanowi dla nas, ludzi cywilizacji, niezwykłe, unikatowe wręcz źródło wiedzy i pozwala spojrzeć na świat innymi oczami.

Indonezja odkryła przed nami swoje ponure tajemnice, budzące grozę i strach, ale również pokazała piękno świata, i to, jaki jest kruchy i słaby w rękach ludzi. Krytycznie zagrożone orangutany, białe słonie czy tygrysy sumatrzańskie, drastycznie zmniejszająca się dżungla, która jest domem dla tych, i wielu innych gatunków.

Wiele rzeczy Człowiek Cywilizacji powinien zrozumieć, po to żeby zatrzymać dewastację natury i rdzennych kultur. Wiele rzeczy opisuje ta książka.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s