Karo i Bashada w Dolinie Omo

Etiopia jest bardzo ciekawym krajem pod względem etnicznym. Na samym tylko południu, w Dolinie Omo żyje 21 odmiennych grup etnicznych, z czego 16 jest bardzo dobrze znanych. Populacja tych grup wynosi od 1000 do nawet 300 000 osób. Mają one nie tylko różne zwyczaje czy wierzenia, zamieszkują inne tereny, ale również posługują się odrębnymi językami. Do największej grupy należą Hamerzy, którzy są szeroko znani w świecie, i o których wspominaliśmy w poprzednich wpisach. Także plemię Karo jest znane i dość często odwiedzane przez przyjezdnych. Jest to bardzo mała społeczność, licząca około 3000 osób mieszkająca przy wschodnim brzegu rzeki Omo.  Karo, pod względem kulturalnym i historycznym, są odłamem Hamerów i Bana, wywodzących się z  ogromnego plemienia Ari. Według legendy, duża grupa ludzi pasąca bydło, szukała źródła wody pitnej, o którą na południu Etiopii niezwykle trudno. W pewnym momencie jedna z krów oddaliła się i zniknęła na kilka dni. Kiedy jakimś cudem wróciła, okazało się, że była w świetnym stanie, co za tym idzie musiała znaleźć wodę. Po dwóch dniach krowa ponownie oddaliła się, tym razem jednak kilku mężczyzn poszło za nią a krowa zaprowadziła ich nad zielony brzeg rzeki Omo. Wtedy część  Ari postanowiło osiedlić się niedaleko budując skromne chatki. Tych, którzy odłączyli się z czasem nazwano Karo, czyli ‘ci, co jedzą ryby’. Natomiast ci, co byli zbyt słabi by dotrzeć nad brzeg rzeki, i zostali daleko, w rejonie pagórkowatym, nazwano Bashada – ‘ci, co zostali z tyłu’.

Obecnie plemię Karo jest najmniejszym plemieniem i zagrożonym wyginięciem. Zamieszkują tylko trzy wioski nad rzeką. Potrafią bardzo ciekawie ozdabiać swoje ciała malując je na biało, w różne wzory. Zajmują się hodowlą. Kozy świadczą o pozycji w społeczeństwie. Bez własnego stada mężczyzna nie może szukać sobie żony, bo nie ma jak za nią zapłacić.

Pomimo tego, że powszechnie uważa się, iż Bashada to odłam plemienia Karo i Hamer, oni sami uważają, że tak nie jest. Twierdzą, że mają własną historię i tożsamość, chociaż posługują się językiem Hamerów. Hodują bydło, zbierają miód a ich życie codzienne niczym nie różni się od tego u Hamerów. Bashada oznacza ‘bieda’, nazwa plemienia pochodzi z czasów, gdy byli najbiedniejszą grupą etniczną w regionie. Teraz sytuacja wygląda już inaczej i Bashada zarabiają całkiem niezłe pieniądze na sprzedaży swoich wyrobów głównie ceramicznych. Społeczeństwo oparte jest na  standardowym systemie rodzinnym 2+1, co jest ewenementem na tamtych terenach.

Rdzenne plemiona Etiopii to niezwykle ciekawy temat, do którego będziemy powracać w kolejnych postach.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s