Ukuli Gadi, Etiopia

Hamerzy, jak pisaliśmy w poprzednim poście, bardzo dużą wagę przywiązują do śpiewu i tańca. W ten sposób wyrażają swoje uczucia i emocje. Taniec jest bardzo istotnym elementem ich kultury, i żadna uroczystość nie może odbyć się bez muzyki i piosenek. Nie są to oczywiście piosenki w naszym tego słowa znaczeniu, tańce też nie, ale to właśnie powoduje, ze całe wydarzenie robi się jeszcze ciekawsze dla nas, jako dla widzów.

Najważniejszą uroczystością w życiu każdego mężczyzny jest Ukuli Gadi, czyli skoki przez byki. Jest to rytuał, który powoduje, że chłopak przemienia się w pełnowartościowego mężczyznę, który może się ożenić i nosić broń. To właśnie broń jest podstawowym elementem wyposażenia każdego mężczyzny. Noszą ją zawsze i wszędzie, oczywiście naładowaną i w każdej chwili gotową do strzału.

Ceremonia Ukuli Gadi odbywa się zawsze po zbiorach. Ilość byków, po grzbietach których, mężczyzna musi przebiec, zależy od zasobności rodziny i waha się od 6 do nawet 18 sztuk. Byki  ustawiane są w jednym rzędzie i powinno się je przebiec trzy, cztery razy. Mężczyzna najpierw rozbiera się do naga, smaruje całe ciało krowią kupą pomieszaną z piaskiem, aby zmyć z siebie grzechy i wtedy dopiero może zacząć bieg. Im więcej razy przebiegnie tym większy respekt zyskuje w klanie.  Następnie ma goloną na łyso głowę i dostaje kijek i poduszkę. W wiosce zabawa trwa nawet trzy dni a potem chłopak na trzy miesiące idzie sam do buszu, by udowodnić, że potrafi sam o siebie zadbać i o swoją przyszłą rodzinę.

Uroczystości tej zawsze towarzyszy proces biczowania. Kobiety dobrowolnie poddają się temu obrzędowi i ma to być wyraz oddania i lojalności. Biczujący je mężczyzna, nazywany ‘maza’ nie jest jeszcze żonaty, bo dopiero niedawno przeszedł Ukuli Gadi.  Stara się uderzać kobiety delikatnie, żeby zrobić im jak najmniejszą krzywdę. Jednak rany na plecach zawsze krwawią, gdyż cienka rózga nie pozostawia wiele możliwości, rani bardzo. W te rany kobiety wcierają sobie popiół, i w ten sposób powstają blizny, z których są one bardzo dumne.

7

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s