Uxmal i Pramida Czrownika

Na północy Jukatanu, niedaleko Meridy znajduje się kolejne miasto starożytnych Majów, które warte jest wspomnienia z kilku powodów. Najważniejszy z nich to znajdująca się tam, jedyna na całym świecie owalna piramida nazywana Piramidą Czarownika lub Piramidą Karła. Ma ona 39 metrów wysokości i powstała w 560 roku. Jedna z legend głosi, że jej ostre kanty zostały zeszlifowane, by nie pokaleczył się o nie bóg wiatru Ehecatl.

Drugą ciekawostką jest to, ze miasto zostało zbudowane w trzech różnych stylach architektonicznych. Stało się tak dlatego, że było budowane na przestrzeni kilku pokoleń. Sama nazwa miasta’ Uxmal’ oznacza ‘budowany trzy razy’. W szczytowym okresie rozwoju miasto miało 250 tys. mieszkańców. Sądząc po ilości znajdujących się tam budowli było to jedno z najbardziej zaludnionych miejsc półwyspu.

Kolejną interesującą sprawą jest fakt, że miasto powstało i rozwinęło się na terenie zupełnie do tego nieprzystosowanym. Głównym problemem był brak wody pitnej. Nie przepływa tu żadna rzeka, ani nie ma też, tak często występujących na Jukatanie, cenot, czyli podziemnych jaskiń wypełnionych wodą. Dlatego też tak charakterystyczne są dla tego miasta liczne zdobienia przedstawiające podobizny boga deszczu Chal. Był on najważniejszym dla nich bogiem, dlatego jego podobizny są wszechobecne w mieście.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s