Petronas Towers

Kuala Lumpur znane jest z tego, że po pierwsze jest to stolica Malezji, a po drugie to tu, jeszcze do niedawna stały dwie najwyższe wieże świata, o wysokości 452 m. Wieże, co prawda nadal stoją, i nadal mają taką samą wysokość, jednak od 2004 roku nie są już najwyższymi budynkami. Ten tytuł zachowały tylko na 6 lat. Budowano je w latach 1992-1998 ze stali, batonu i szkła. W środku mieszczą się sklepy -galeria handlowa jest bardzo reprezentacyjna, pomieszczenia rozrywkowe, muzea, centrum konferencyjne, liczne biurowce, oraz……. meczet. Koszt budowy to 1,6 miliarda dolarów, a główny architekt, który zaprojektował budynki to Argentyńczyk Cesar Pelli. Tytuł ‘najwyższych’ został im już dawno odebrany, jednak nadal mają coś ‘naj’; są tu najgłębsze fundamenty świata sięgające 150 m w głąb ziemi. Ciekawostką także jest to, że wieże budowały dwie różne firmy: Hazama Coorporation pracowała nad wież 1, Samsung Constructions nad drugą. Samsung okazała się zdecydowanie lepsza.

W budynku znajduje się w sumie 76 wind, jednak używanych jest 29.  Na wysokości 170 metrów wieże połączone są ze sobą mostem tzw.Skybridge. To tutaj prowadza się turystów, by podziwiali panoramę miasta. A zdecydowanie jest co podziwiać. Budynki mają 32 000 okien. Umycie takiej ilości szyb stanowi pewien wysiłek i zajmuje około dwóch miesięcy.

W nocy wieże te są bajecznie podświetlane. Jednak, ku naszemu ogromnemu zdziwieniu, oświetlenie wyłączane jest po godzinie 22:00 i przez resztę nocy pozostają ciemne i mało atrakcyjne.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s