Sajgon

Ho Chi Minh lub inaczej Sajgon jest ogromnym miastem położonym na zachodnim brzegu rzeki Sajgon. Ze względu na swoją historię, w tej metropolii miesza się wiele. Przede wszystkim wspaniała francuska architektura ze zwykłymi barakami, bogato zdobione pagody z flagami z sierpem i młotem, hałas i ogromny ruch w centrum z trochę większym, zdawałby się, spokojem dzielnic bogatszych.

Mieszka tu ponad 10 milionów ludzi, z czego prawie każdy posiada skuter, a że jest to najpopularniejszy i najłatwiejszy środek transportu każdy go tu sumiennie używa. Pieszy się nie liczy, jest traktowany jako zawalidroga, jak zło konieczne. Nikt, nie może się czuć bezpiecznie nawet na chodniku. Ten zresztą pełni funkcję trochę inną niż nasze; po pierwsze służy jako parking, po drugie jako kolejny pas ruchu, gdy cos blokuje te uliczne, po trzecie żeby ominąć wszelką przeszkodę. Na chodnikach jeździ się pod prąd, parami, trąbi się na pieszych ect..

Panuje to ogólny brud i duże zanieczyszczenie, nie tylko powietrza, co jest oczywiste przy takim zatłoczeniu. Całe miasto jest szare i brudne. Chodniki ‘oczyszczają’ się samoczynnie, kiedy pada deszcz. Zalewane są wtedy również ulice, tak, że musieliśmy brodzić po koski w burej, ciepłej brei. Dobrze, że byliśmy w klapkach. Wraz z ustąpieniem wody spływa trochę kurzu i nalotu.

Sajgon ma też trochę inną twarz. Jest zielony, z wieloma klimatycznymi knajpkami, jak unika się centrum, gdzie jest pełno turystów, a znajdzie się bardziej na uboczu danej dzielnicy, jest trochę lepiej. W Sajgonie jest 21 dzielnic, więc jest to miasto moloch, miasto, w którym nie można mieszkać, przynajmniej według nas, ale miasto, które należy zobaczyć.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s