Tajemnice Hanoi

Dla nas Hanoi ma dwa oblicza, pierwsze, od razu rzucające się w oczy i związane z życiem współczesnym miasta i drugie, o wiele dla nas atrakcyjniejsze, związane z historią i tradycją. Są one tak różne, że bardzo trudno połączyć je w jedność.  Historia i tradycja Wietnamu mają bardzo głębokie korzenie, sięgające wiele set lat wstecz. W mieście znajduje się mnóstwo miejsc, których zwyczajnie, nie sposób nie zobaczyć, muzea przeplatają się ze świątyniami, a nad wszystkim górują wspaniałe teatry. Zwiedzając Hanoi znajdziemy również punkty,  gdzie można napić się wspaniałej kawy.

Najbardziej klimatyczne jest samo centrum, stare Hanoi, gdzie można poczuć ducha XIX wiecznego miasta, spróbować typowych wietnamskich dań, słynnej, i wyśmienitej zupy pho czy zamieszkać w jednym z licznych tu, niestety, hoteli. Niestety, nastrój i klimat Ducha Historii prawie zupełnie zanika, przez rzesze turystów, i  co za tym idzie, setki sklepów. Jednak nadal, przy odrobinie wyobraźni i dobrej woli, można się poczuć tu jak przed wiekami.

Niedaleko ścisłego centrum jest malutkie, śliczne Jezioro Zwróconego Miecza. Miejsce to wiąże się z niezwykła legendą. W XV wieku na czele walki z chińskim najeźdźcą stanął bohaterski Le Loi, przyszły założyciel dynastii Le, wyposażony w magiczny miecz. Gdy po zwycięstwie nad armią cesarską pływał łodzią po jeziorze, wynurzył się przed nim żółw, zabrał miecz i zanurkował w głębinę. Od tego czasu trzyma tam straż. Na pamiątkę tego wydarzenia Le nadał zbiornikowi miano Hoan Kiem – Jezioro Zwróconego Miecza.

Warta zobaczenia jest także Świątynia Literatury, mająca swój niepowtarzalny klimat, ciekawą genezę oraz, później już, historię. Jest to budynek postawiony w tradycyjnym, wietnamskim stylu. Wspaniała rzecz.

Hanoi jest bardzo znane, popularne wśród turystów, i każdy z nas ma tutaj na pewno swoje ulubione miejsce, do którego chciałby wrócić, o którym nie może zapomnieć. W naszych postach, nie będziemy opisywać, tego, co warto zobaczyć, dawać wskazówek gdzie iść i jak spędzać czas. Opiszemy tylko, co nas absolutnie zachwyciło, urzekło i czego długo nie zapomnimy. Tak, jak na przykład nocnego spaceru po starym Hanoi. Wspaniała rzecz.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s