Pacu Jawi, czyli wyścigi byków na Sumatrze

To jest kolejna, ale właściwie dla nas chyba najciekawsza atrakcja Bukittinggi i okolic. Kilka razy w miesiącu organizowane są wyścigi byków. Tym bykom nic złego się nie dzieje, ich zadaniem jest tylko dobiec jak najszybciej do mety.

Najpierw zakładana jest uprząż, następnie na tylnej części zaprzęgu, na drewnianej ramie, staje mężczyzna, którego zadaniem jest poprowadzić byki do zwycięstwa. Daje znak do startu albo poprzez pociągnięcie zwierząt za ogony, albo przez ugryzienie ich w zad. Wtedy zwierzęta ruszają i pędzą przed siebie co sił w nogach.

Cała rzecz dzieje się na polu pełnym wody i błota, co z pewnością dodaje pikanterii. Po przebiegnięciu krótkiego dystansu zarówno zwierzęta jak i człowiek są cali umorusani błotem.

Ten typ wyścigów zapoczątkowali rolnicy sumatrzańscy, którzy orząc pola nudzili się i z nudów zaczęli się ścigać. Wygrywał ten, który najszybciej dobiegł do końca swojego pola, orząc przy tym najstaranniej. Wyścigi od początku wzbudzały zainteresowanie, dlatego zrobiono z tego sposób na dobrą zabawę i drobny zarobek, gdyż za wejście turyści muszą płacić, około 30 pln. Miejscowi mają to widowisko za darmo.

Tym widowiskowym pokazem praktycznie zakończyliśmy nasz pobyt w Indonezji i tegoroczną przygodę z tym krajem. Opuszczaliśmy go w Dniu Niepodległości, 17 sierpnia 2017 roku, po 4 miesiącach   poświęconych na poznawanie Azji Południowo- Wschodniej.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s