Wierzenia Mentawai

Mentawai podobnie jak wszystkie plemiona Papui wierzą w duchy. Pomimo tego, że i tu dotarli misjonarze oraz cywilizacja, synkretyzm religijny jest znaczny. Mają swoich szamanów, regularnie odbywają się uroczystości, które poświęcone są duchom. Mentawai w ten sposób dziękują im, proszą o coś, starają się je udobruchać. Mentawai żyją spokojnie, nie wadząc nikomu, na swoich wyspach. Są łagodnymi ludźmi, o pogodnym usposobieniu, oczywiście do czasu. Nieposzanowanie ich zasad czy niedostosowanie się do ich zachowań może skończyć się niemiło. Jedno jest pewne, że gdy popełnimy jakiekolwiek przewinienie, nie zostaniemy zjedzeni. To plemię nigdy nie praktykowało kanibalizmu. Prowadzili łowiecko- zbieracki tryb życia.

Rząd indonezyjski uważa, że ich wierzenia animistyczne są prymitywne. Od wielu lat starają się wytrzebić ich tradycje oraz kulturę narzucając coraz to nowe zakazy. Szamani, pomimo tego, że nie zaprzestali swoich animistycznych praktyk ‘Jarayak’, mówią, że są Chrześcijanami, po to, żeby uniknąć prześladowań w stosunku do nich samych jak też do ich rodzin.

O Mentawai ‘walczą’ dwie potężne religie: Chrześcijaństwo i Islam. Islam oferuje nawet, jak to określa ‘najlepszą, darmową edukację’ oraz dalsze, szerokie możliwości chociażby takie jak możliwość studiowania na uczelniach wyższych w całym kraju. Ceną za to jest konieczność całkowitego zasymilowania się ze społecznością islamską. Pomimo takich propozycji Islam przegrywa, nie tyle jednak z Chrześcijaństwem ile ze ‘świnią’. Oprócz tego, że zwierzę to jest najistotniejszym elementem ich kultury i ważną częścią rytuałów, to jest również podstawowym źródłem białka w ich pożywieniu.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s