Plemię Mentawai, czyli jak złamaliśmy sobie daną obietnicę.

I stało się. Pomimo solennych obietnic, że nigdy już, no przynajmniej nigdy podczas tej wyprawy, nie wejdziemy do dżungli, błota i różnych insektów; pomimo nadal odczuwalnego zmęczenia i niezagojonych jeszcze ran z czasów Papuy Zachodniej, oraz pomimo braku odpowiednich lekarstw na malarię czy dengę, pewnego słonecznego ranka obudziliśmy się we wspaniałej, bajecznej krainie Mentawajów na Siberucie. Trafiliśmy tu zupełnie dobrowolnie, świadomie, nikt nas nie zmuszał. Trafiliśmy tu, bo chcieliśmy poznać to rdzenne plemię żyjące na Wyspach Mentawai, leżących kilka godzin drogi szybkim promem od portu Padang na Sumatrze Zachodniej.

Wspominaliśmy już o nich w jednym z naszych wpisów, będąc jeszcze w Indonezji, ale tym razem przyjrzymy się im trochę bliżej.  Nas zainteresowali dlatego, że jest to kolejna grupa etniczna, która żyje według zasad wytyczonych przez swoich dziadów – pradziadów, i których kultura, podobnie jak te papuaskie są uporczywie niszczone przez rząd indonezyjski.

Oni nie byli kanibalami, prowadzą zbieracko-łowiecki tryb życia, swoje wioski budują przy brzegu rzek. Poruszają się dłubankami lub chodzą pieszo. W świecie zasłynęli z tego, że swoje ciała zdobią tatuażami, które robione są w naturalny sposób, oraz dlatego, że ostrzyli sobie kły, po to by ……..wyglądać lepiej. Uważali, że w ten sposób ozdabiają swoje twarze. Ten proceder, jak wiele innych, zostało zakazanych przez rząd. Mentawai ogólnie bardzo lubią się ozdabiać, w głowy, nawet mężczyźni wpinają sobie kwiaty hibiskusa.

Jest to społeczność bardzo ciekawa, warta przybliżenia. W kolejnych wpisach poznamy jeden z klanów, ich członków, hierarchię, powiemy czym się zajmują, jak żyją i czy dobrze im z napływem cywilizacji oraz ludzi ze świata zewnętrznego.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s