Park Jurajski jednak istnieje.

Smoki z Komodo to najbardziej znane smoki świat. W rzeczywistości są to największe jaszczurki żyjące na ziemi. Rozmiarem dochodzą do trzech metrów i ważą około 100 kilo. Żywią się głównie ptakami, świniami, jeleniami czy bawołami ale ataki na ludzi też się zdarzają. Większego ssaka waran powala siłą swojego ogona, która dochodzi do dwóch ton. Smoki te zostały odkryte dopiero w 1910 roku, natomiast w 1980 utworzono na Komodo park narodowy. W tej chwili są po pełną ochroną, ale i tak nadal znajdują się kłusownicy, którzy na nie próbują polować.

Największe skupisko tych gadów znajduje się na wyspach Komodo i Rinca, ale również można je spotkać na Lomboku czy innych niezamieszkałych terenach. Smoki swobodnie wędrują, niewiele robiąc sobie z granic rezerwatu.

Po parkach chodzi się tylko w towarzystwie rangersów, którzy pilnują, żeby nic się nie stało. Chodzą z długim kijem rozgałęzionym na końcu i w ten sposób zatrzymują atakujące zwierzę. Smok ma bardzo czułe miejsce właśnie w okolicach gardła i rezygnuje z ataku.

Jaszczury widziane z bliska robią ogromne wrażenie. My czuliśmy się zupełnie jak w innym świecie. Nagle, przepływając kilka kilometrów weszliśmy w świat jak z prehistorii, w świat ogromnych bestii, z długimi językami i wielkimi ogonami. Weszliśmy w świat potworów, które wydają się tak dziwne, że aż nierealne. Wrażenia niezapomniane.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s