Świąteczny czas

Każdy naród, plemię czy szczep ma swoją tradycję. Absolutnie wszystkie społeczności, nawet te, wydawałoby się najbardziej oddalone od cywilizacji, zamieszkujące największą głuszę, żyjące gdzieś w otchłani zieleni i bagien. Wszyscy w coś wierzą każdy ma swoje zwyczaje, którym hołduje. Czasami są to duchy, miejsca, przedmioty, czasami bogowie, a czasami nawet wojownicy czy dosłownie, diaboliczne istoty.

Nasza część świata ma też swoje religie, obyczaje i tradycje. W ten sposób Człowiek tłumaczy sobie Niewytłumaczalne, na tej podstawie bierze wskazówki jak żyć, jak postępować by być dobrym i sprawiedliwym. Na tym jednak kończą się podobieństwa między ludźmi.

Religie i wierzenia od zawsze były źródłem wojen. Wszyscy uważają, że tylko jego kult czy wyznanie, są tymi jedynymi, najlepszymi, że tylko one prowadzą do zbawienia, do idealnej reinkarnacji czy do spokojnego życia po śmierci. Nawracanie na siłę, narzucanie swojej wiary jest nam doskonale znane z lekcji historii, i niestety też z autopsji; wystarczy się rozejrzeć po świecie, otworzyć Księgę Naszego Życia na rozdziale ‘Polityka’ i już będzie wiadomo, o czym mówimy.

Naszym zdaniem, każda wiara czy kult są dobre, wszystkie zawierają mądrości życiowe, zasady i reguły. My jako Ludzie, jako ‘Innowiercy’ powinniśmy się im przyglądać, poznawać je i rozumieć. Powinniśmy jednak również szanować i nie narzucać swoich kanonów. Każdy Podróżnik przyzna nam rację, że wspaniale jest wałęsać się po świecie i uczyć się go. Świat jest ogromny, zróżnicowany i piękny. Piękny swoją odmiennością, różnorodnością, innością. Zostawmy go tak jak jest, nie zmieniajmy na siłę, szanujmy siebie, odrębne wyznania i kultury. Doceńmy to, co jest.

Kończąc ten wpis chcielibyśmy Państwu złożyć najserdeczniejsze życzenia zdrowych i spokojnych Świąt, wzajemnego zrozumienia, spokoju i radości. Szanujmy się nawzajem i nauczmy się doceniać to, co mamy i starajmy się siebie bardziej zrozumieć. To chyba tyle, albo aż tyle.

Dos Gringos

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s