Baby graves-groby dzieci

U Torjaów niemowlęta, które zmarły zanim zaczęły ząbkować, chowane są w drzewach. Po śmierci dziecka wybierają oni odpowiednie drzewo, do którego składane są zwłoki. Koniecznie musi być to drzewo, które ma białe soki. Dlaczego? Ponieważ po pierwsze jest podobne do mleka, a po drugie Torajowie wierzą, że drzewo właśnie w ten sposób będzie dziecko karmiło, wierzą, że zmarłe dziecko będzie rosło w drzewie, karmione jego sokami.

W drzewie przygotowywano specjalną dziuplę, którą zamykano malutkimi drzwiami zrobionymi z kory i lian. Drzwi zamykano po włożeniu zmarłego do środka. Dzieci chowane były w pozycji stojącej, nogami do dołu a głową ku górze. Właśnie dlatego, że jak będzie rosło wraz z drzewem będzie miało miejsce.

W takim pniu zrobione jest około dwudziestu dziupli, w zależności od jego grubości i wysokości. Kiedyś podobnych drzew było cało mnóstwo w okolicy, teraz jest jedno, niedaleko Lemo, które mogą oglądać turyści, i kilka innych, nieznanych, o których wiedzą tylko miejscowi, zagubionych gdzieś w lesie.

Ta tradycja, jako jedna z niewielu, już zanika i w tej chwili zmarłe niemowlęta i dzieci są również chowane w grocie skalnej. Drzew ‘grobów’ raczej już nie przybywa, jednak te, które zostały są naprawdę bardzo imponujące i robią ogromne wrażenie. Jest ich dosłownie już tylko kilka, dlatego będąc w tamtych okolicach warto zapytać miejscowych o drogę do ‘baby grave’DSC_0659

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s