Torajańskie figury tau-tau

Tau-tau są to drewniane figurki stojące u wejścia do grot. Jeśli w skale znajduje się więcej grot, gdzie składane są trumny wtedy jest dużo figurek. Każda z nich jest inna: jedne są mniejsze inne większe, kolorowe, szare, w okularach i bez, w kapeluszu i różnych innych rekwizytach. Figurki te przedstawiają zmarłych, mało tego są ich wiernymi kopiami. Odzwierciedlają zmarłego bardzo dokładnie. Maja za zadanie bronić dostępu do grobu i chronić zmarłych przodków przed duchami, oczywiście tymi złymi. Im figurka jest większa i z większą ilością ozdób bym ważniejsza była zmarła osoba.

Kiedyś figurki ułatwiały jeszcze jedną rzecz. Otóż Torajowie patrząc na nie dowiadywali się jak wyglądał zmarły pradziadek czy prababcia. Dobry sposób, skoro kiedyś nie było zdjęć.

Niektóre z tau-tau stoją u groty a rękami wyciągniętymi przed siebie i z uśmiechem na wyrzeźbionej twarzy. Torajowie mówią, że zmarli w ten sposób witają przybyłych ludzi.

W okolicy znajduje się bardzo dużo pracowni, w których rzeźbi się podobizny zmarłych. Nie można takiej figurki kupić, można natomiast zakupić te, które robione są specjalnie dla turystów. Ona nie przedstawiają nikogo szczególnego, przedstawiają postaci, które są wytworem wyobraźni rzeźbiarza.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s