Skalne nagrobki.

Toraja chowają swoich zmarłych nie w ziemi, tak jak my, ale w skałach. Wykuwają ręcznie groty, gdzie składane są trumny. Wykucie pieczary 2×3 metry zajmuje trzem mężczyznom jakieś pół roku; 4×5 już rok. Wszystko robione jest ręcznie, przy użyciu młotka i dłuta. W skale jest sucho, zwłoki nie rozkładają się tylko konserwują. Dlatego doroczna uroczystość tzw. „Spacer Umarłych” ( ‘Walking Dead’ ) ma rację bytu. Zwłoki są wyjmowane, myte i przebierane a następnie zabierane na spacer po wsi. W końcu trzeba zmarłemu pokazać, co się zmieniło, a żywym, że się dba o swojego przodka.

W ostatnią drogę nieboszczyk udaje się już po wszystkich obrzędach, w siódmy dzień pogrzebu. Towarzyszy mu cała rodzina, która zjechała się, nie rzadko, z innych wysp Indonezji. Konwój pogrzebowy idzie z domu do miejsca pochówku, czyli do odpowiedniej skały. Ten, któremu towarzyszyliśmy szedł dobrych kilka kilometrów. W czasie drogi uczestniczy pogrzebu rzucali w trumnę plastikowe butelki z wodą, na każdym postoju, podrzucali trumnę w górę i w dół, często upuszczając ją. Nie wiedzieliśmy czy robili to celowo czy przypadkiem, głośno się śmiali i rozmawiali. Krzykom i nawoływaniom nie było końca.

Za pochodem jechał samochód, który na pace wiózł trumnę, zwykłą drewnianą trumnę, w której składano zmarłego w grocie. Na lektyce nieboszczyk spoczywał w kolorowej, okazałej trumnie owiniętej barwnym materiałem.

Korek uliczny spowodowany ‘spacerem’ spowodował osiągnął długość kilku kilometrów i nadal się powiększał. Nikt jednak nie narzekał, wszyscy cierpliwie czekali aż konwój przejdzie. Przy większości uroczystości pogrzebowych zamykane są , często, jedyne, ulice w okolicy i chcąc dojechać w swoje miejsce trzeba nieraz nadrabiać nawet 30 kilometrów. Toraja przyjmują to ze spokojem. W końcu tradycja to tradycja.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s