Walki bawołów.

Kolejność wydarzeń podczas tych kilku dni pogrzebowych ma duże znaczenie. Lud Toraja bardzo dba o to, by cały obrządek został dokonany poprawnie. Wszystko zaczyna się od bawołu i bawołem się kończy.

Skoro tych zwierząt zaczęło brakować na wyspie Suawelsi, z powodów oczywistych, zaczęto sprowadzać je z pozostałej części Indonezji. Najwięcej z Sumatry, te z Jawy okazały się bowiem za małe, a nie spełnienie tego wymogu może się skończyć  bardzo źle. W najlepszym razie obrazą obdarowanego.

Bawoły, które przybywają na Celebes są najlepsze gatunkowo. Zaraz po przyjeździe zaczyna się ich podział na kasty. Tak naprawdę tylko chyba tutaj bawoły przynależą do kast. Następnie sprawdza się ich możliwości i siłę. Dlatego wystawia się je do walki. Specjalnie przygotowany do tego plac znajduje się niedaleko Rantepao. Duży plac, cały w błocie, mógł pomieścić kilka walczących ze sobą bawołów na raz. Każdy z niecierpliwością wyczekiwał zwycięstwa swojego ‘pupila’. Wtedy cena rynkowa idzie wyraźnie w górę. Wydawało nam się, że najwięcej radości miały dzieci, które wprowadzały bawoły na ‘arenę’ i dopingowały je z całej siły małych płuc.

Tutaj nie dopuszczano, aby jakiemuś zwierzęciu stała się krzywda, jednak i tak widok był niemiły. Walczące zwierzęta, z przekrwionymi oczami wbijały sobie rogi w szyję. Widok okropny, ale najgorsze i tak było wciąż przed nami.

Po walce właściciel z dumą, lub żalem odchodził do swojego domu. My pojechaliśmy dalej w poszukiwaniu jakiegoś pogrzebu.

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s