Wszystko zaczyna się na rynku

Rynek znajduje się w Rantepao, dwa kilometry od centrum miasta. Była sobota, dzień w którym na własne oczy mieliśmy zacząć przekonywać się czym jest byk dla Toraja. Na targowisko wchodziliśmy z mieszanymi uczuciami, gdyż już wcześniej wiedzieliśmy czego się spodziewać. Oczywiście każdy ‚bule‚ czyli biały musiał za wstęp zapłacić. Miejscowi wchodzli za darmo.

Na tym etapie jeszcze żadnemu bykowi krzywda się nie działa. Byki stały przywiązane do pali lub były trzymane przez właściciela. Różnej maści zwierzęta prezentowały się okazale. Potężne, silne samce budziły respekt. Ich ceny różniły się znacznie, gdyż brano pod uwagę kilka czynników: kolor bawoła, ile walk ma wygranych, z jakiej kasty pochodzi, wiek czy siłę. Najdroższe są te różowe, w Europie praktycznie niespotykane. Ich cena dochodzi nawet do 800 milionów rupii indonezyjskich. Te tańsze kosztują od 30 milionów idr.

Liczba bawołów potrzebna na pogrzeb jest zatrważająca. Na jeden raz kupuje się ich często dobrze ponad sto, dlatego na Celebesie już ich brakuje. Toraja sprowadzają je z całej Indonezji, co znaczne też podbija cenę. Muszą to być jednak zwierzęta odpowiedniej wielkości, bo zbyt małe mogą, w ich mniemaniu, przynieść więcej szkód niż pożytku.

Za bawołami znajduje się część dla świń. Tutaj już wyraźnie zaczyna być widoczny sposób, w jaki zwierzęta są traktowane. Ścisle powiązane sznurkami wokół brzucha, tak, że nie mogą się poruszyć, potworny kwik i pisk, bół i strach wychodzący z każdego zakamarka tej części rynku jest przerażający. Dalej koguty, które są przeznaczone do walk. Widok tak samo smutny i makabryczny.

Opuszczając rynek mieliśmy już jako taki pogląd na to, czego będziemy świadkami w następnych dniach. Rzeczywistość jednak znacznie przerosła nasze oczekiwania. Niestety.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s