Tym postem kończymy nasze opowieści o plemionach Papui Zachodniej, o miejscu gdzie horyzont łączy się z ziemią. Jest to wspaniała wyspa, bardzo odległa od nas nie tylko pod względem dystansu ale również kultury. O wszystkim tym pisaliśmy przez ostanie kilka miesięcy.  Teraz czas na krótkie podsumowanie.

Plemiona Dani żyjące w Dolinie Baliem nigdy nie praktykowały kanibalizmu. Wyjątek stanowi tylko plemię Yali, które żyje w górach we wschodniej części doliny. Dani jest to plemię łowiecko-zbierackie zjamujące się uprawą roli. Oczywiście animistyczne, jak wszystkie plemiona na tych terenach. Odkryte zostało w 1938 roku przez filantropa amerykanskiego Richarda Archbolda. Dziś już nie prowadzą walk między sobą, ale nadal pozostają ludem bardzo zawistnym, nie umiejącym się porozumieć.

Korowajowie żyją na terenach bagnistych ukryci  głęboko w papuaskiej dżungli. Budują domy na drzewach, stąd ich druga nazwa ‚Ludzie Drzew.’ Jest to plemię byłych kanibali, którzy obecnie są protestantami i sami wyparli ze swojej kultury ten zwyczaj,  mało tego, młodzi ludzie wręcz się go wstydzą. U tych ludów kanibalizm występował na podłożu rytualnym lub magicznym. Ostatni przypadek zjedzenia człowieka miał tu miejsce w 2012 roku. Tę sytuację szczegółowo w naszych postach pt. ‚Khakhua vel Suanggi.’ Korowajowie odkryci zostali 17/03/1974 roku.

Kanibalizm przybierał różne formy. Na obszarze pacyficznym  był bardzo rozpowszechniony. Istniało ludożerstwo rytualne i magiczne, opisane przez nas dokładnie; następnie były przypadki ludożerstwa głodowego, leczniczego czy też sądowego.

Asmaci, żyjący w południowo-centralnej części Papui Zachodniej byli również ludożercami. U nich zwyczaj ten aktywował się na tle rytualnym i magicznym; ściśle połączonym z zemstą. Tutaj ostatni przypadek zjedzenia człowieka miał miejsce około 40 lat temu. Dziś są już Chrześcijanami. Zyskali sobie również sławę najwspanialszych rzeźbiarzy Pacyfiku i okolic. O nich po raz pierwszy świat dowiedział się w 1693 roku, jednak do połowy XX wieku nie znalazł się nikt na tyle odważny aby próbować się do nich zbliżyć i poznać ich bardziej. Dokonali tego dopiero misjonarze holenderscy zaraz po drugiej wojnie światowej.

Papua Zachodnia nadal pozostaje wyspą tajeminiczą, odkrytą i poznaną już przez Człowieka Cywilizacji, jednak wciąż skrzętnie ukrywającą swoje sekrety. Jeszcze nie do końca została zniszczona przez rząd indonezyjski, ale niestety, ludzie ci robią wszytsko, żeby tak się stało. Środowisko naturalne jest tak dewastowane przez kopalnię Freeport, że nawet sam Carsztens, najwyższy szczyt Oceani obniżył się o cztery metry. Póki co Papua i jej kultury jeszcze istnieją, ale są to już ostatnie jej tchnienia, i żyją tam już ostatnie pokolenia rdzennych plemion.

Reklama

Jedna uwaga do wpisu “Kanibale XXI wieku

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s