Kanibalizm wśród Asmatów.

Dziś poruszymy temat kanibalizmu pośród Asmatów. Podobnie jak Korowajowie, również Asmaci nie zjadali człowieka z potrzeby zabicia głodu. U Asmatów kanibalizm przejawiał się głównie w formie zemsty. Jednak nie polegał on na mszczeniu się stricte na złym duchu za zabicie człowieka, tylko na zemście na drugim człowieku, sąsiedniej wiosce czy klanie. Mścili się dosłownie o wszystko, powód do krwawej wojny był bardzo błahy, wręcz dla nas niezauważalny. Wystarczyło, że ziemia nie wydała odpowiednio obfitych plonów, a wina była wtedy składana na mieszkańców sąsiedniej wioski. Wojna zaczynała sie bardzo szybko, bo każdy szanujący się Asmat, żeby w ogóle móc się zacząć liczyć w swoim społeczeństwie,móc założyć rozdzinę, musiał ściąć co najmniej jedną głowę wroga. Dlatego głowy spadały bardzo gęsto.

Wtedy w czaszce robiono dziurę specjalnym kamieniem, star stone, w kształcie gwiazdy i wyciągano z niej mózg, który po ugotowaniu otrzymywała starszyzna plemienna, jako największy przysmak. Podział ciała człowieka jest wspólny dla wszystkich kanibali i przebiega dokładnie tak, jak w Korowajów. O tym pisaliśmy w poście: ‚ ‚ Khakuhua’ vel ‚Suanggi’ czyli kanibalizm u Korowajów’.

Czaszkę wroga wieszano w long house, gdzie była kolejnym trofeum, ale stanowiła też przestrogę dla obcych. Z kości udowej i piszczelowej człowieka robiono noże do rytualnych zabójstw tzw. pisatu belati. Noże te są robione do dziś ale już nie do rytualnych zabójstw i nie z kości człowieka tylko kazuara. Resztę, czyli włosy, zęby, paznokcie i pozostałe kości zakopywali.

Co się działo jak umierał zwykły członek plemienia, kobieta przy porodzie czy powszechnie szanowany wódz? O tym napiszemy w kolenych wpisach. Zapraszamy serdecznie.

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s