Long house lub inaczej dom mężczyzn.

Long House jest najważniejszym domem w każdej wiosce asmackiej. Jest to dom mężczyzn, do którego kobiety nie mają wstepu. Tutaj podejmowane są najważniejsze decyzje dotyczące społeczności. W przeszłości były to sprawy związane z  wojną i pokojem, teraz podejmuje się tu decyzje dotyczące organizacji różnych uroczystości czy spotkań. Tutaj również wyrabia się najznakomitsze rękodzieła w drewnie i wystawia na pokaz.

Podobnie jak u Dani kobiety nie mają wstępu do pilamo, czyli domów dla mężczyzn, tak samo tutaj w long house nie ma żadnej kobiety. Nawet podczas najważniejszych uroczystości przebywają w nim tylko mężczyźni i chłopcy już po inicjacji.

W każdej wiosce jest jeden taki dom, jak się rozpadnie wtedy stawiają nowy. Budowa takiego domu poprzedzona jest licznymi uroczystościami między innymi proszą dobre duchy przodków, żeby miały pieczę nad takim domem i żeby o niego dbały. My mieliśmy okazję brać udział w takiej ceremoni. Coś wspaniałego, niezapomniane przeżycie. O tym jednak opowiemy w następnym wpisie.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s