Symbole w twórczości Asmatów cz.2

Asmaci, najswapanialsi rzeźbiarze Pacyfiku, tworzą prawdziwe dzieła sztuki. Ich wyroby to misternie wykuwane rzeźby lub płaskorzeźby wyglądające jak najdelikatniejsza koronka. Do swoich prac używają dłuta i kamienia a strugają w mangrowcach lub drzewie żelaznym.

To właśnie z mangrowców powstają potężne bisy czyli dochodzące nawet do pięciu metrów totemy. Są one swoistym hołdem składanym osobom zmarłym, przodkom. Bisy po ukończeniu są wystawiane przed ‚long house’ i mają przypominać o zmarłych.

Asmaci wierzą w ‚Safan’, czyli świat zmarłych, który znajduje się zawsze na wschodzie, zawsze tam, gdzie wschodzi słońce. Według nich do Safanu dusza dostaje się łódką, dlatego własnie łódka jest najważniejszym symbolem w sztuce asmackiej. Znajduje się ona przed każdym domem, każdymi drzwiami, w każdej wiosce i mieście asmackim. Jest to niepodważalnie najważniejszy symbol Asmatów, i typowy tylko dla nich.

Symbolika w sztuce asmackiej jest bardzo bogata, rożni się trochę od siebie, w zależności od regionu, ale jedno jest wspólne: jej silny związek z duchowością. Nawiązuje  też do mitów, historii i wierzeń tych ludzi dzięki czemu  pozwoliła nam przez to zrozumieć ich sposób widzenia świata, pozwoliła spojrzeć na  ten świat ich oczami. Rzeźbiarstwo Asmatów absolutnie nas zachwyciło.2

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s