Najwspanialsi rzeźbiarze Pacyfiku.

Taką pozycję wyrobili sobie w świecie na przestrzeni ostatnich 60 lat. I słusznie, są oni bowiem bardzo uzdolnieni w tej dziedzinie. Rzeźbią misterne, ażurowe wręcz motywy, głównie w jednym z gatunków drzewa żelaznego, bo to jest najtwardsze. Pracują, nadal jeszcze, przy użyciu kamienia, którym uderzają w metalowe, już, dłuto. Najlepsi wykonują prawdziwe arcydzieła sztuki: płaskorzeźby, pełne rzeźby czy wysokie na kilka metrów bisy oddające hołd zmarłym przodkom.

Od wielu już lat odbywa się w Agats, stolicy prowincji, Festiwal Sztuki i Kultury Asmackiej. Sponsorowany jest przez misjonarzy i jest zawsze w październiku. Połączone jest z aukcją, na którą zjeżdżają się kupcy z całego świata, by uzupełnić swoje kolekcje. Pokaz ma miejsce w Muzeum Kultury, gdzie później pozostają potem najciekawsze, niekupione prace.

Asmaci przygotowują się do niego cały rok, gdyż niektóre z prac wymagają wielu miesięcy absolutnego oddania i poświęcenia się w całości wykonywanej rzeźbie. Wychodzą z tego takie cudeńka, że postanowiono zrobić właśnie festiwal o międzynarodowej randze, gdzie można spokojnie nabyć te wyroby.

Na początku lat 60 tych XX w. nie było takiej imprezy. Chcąc poszerzyć swoją nowojorską kolekcję Michael Rockefeller wraz ze swoim holenderskim przyjacielem, musieli pływać od wioski do wioski, żeby zdobyć ich rzeźby. Michael robił to jednak w sposób bardzo nieodpowiedni, nie potrafił postępować z tym jakże mściwym i żądnym krwi plemieniem, zwyczajnie przywłaszczał sobie upatrzone eksponaty, zabierał im wręcz za bezcen. Zabierał i odpływał z wioski, ich terenów już jednak nie opuścił. Ślad po nim zaginął 19 listopada 1961r.

O teoriach jego zaginięcia, o najczęstszych motywach występujących w sztuce asmackiej i o podłożu ich kanibalizmu napiszemy w następnych postach

3
Muzeum Kultury i Sztuki Asmackiej w Agats
2
Częściowa ekspozycja w muzeum

1

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s