‚Khakhua vel Suanggi’ czyli kanibalizm u Korowajów cz 1.

Wśród Korowajów kanibalizm nigdy nie funkcjonował na podłożu głodu. Nie znali pojęcia zjedzenia człowieka, dla zabicia apetytu. Kanibalizm był problemem dużo bardziej złożonym, opartym na ich wierzeniach i kulturze.

Ludzie Lasu dużo rzeczy nie potrafili sobie wytłumaczyć w żaden sposób. Bardzo wiele wydarzeń i przypadków pozostawało do nich niezrozumiałymi. Nie rozumieli pojęcia ‚choroba’ a w dżungli, wiadomo, cierpieli na dużo przypadłości jak na przykład malaria, anemia czy gruźlica. Do dzisiaj żyją wśród brudu i bakterii, co na pewno nie pomaga żyć w zdrowiu. Nie rozumieli też, że plony palmy sago nie udały się z powodu pogody a nie złego ducha.

Wszystkie nieszczęścia wrzucali do jednego worka, który nazywał się właśnie ‚Khakhua’ lub ‚Suanggi’. W ten sposób nazywano złego ducha. Wierzyli, że to właśnie Khakhua zjada człowieka podczas snu, a nad ranem wyjedzone wnętrzności zastępuje popiołem z ogniska, tak, że człowiek po przebudzeniu nie jest w stanie zobaczyć, że coś się stało. Do czasu. Jak członek rodziny umierał trawiony przez Khakhua wtedy zbierała się starszyzna wioski, która szukała winnego, tego, który sprowadził ‚Suanggi’ do wioski. Czasami Khakhua był znajdywany pośród siebie, a czasami w sąsiedniej wiosce. Los wskazanego był już przesądzony. Został zabijany w zjadany.

Dlaczego rodziny i sąsiednie wioski oddawały członka rodziny tak łatwo? Dlaczego pozwalano go zjeść? Nikt nie chciał mieć pośród swoich kogoś, kto ma kontakt ze złym duchem. Zasady wyszukiwania i wskazywania Suanngi były tak skomplikowane, że rozumieli je tylko sami Korowajowie. Czy nie było im żal, ze zjadają członka rodziny, przyjaciela? Nie, bo oni nie uważali, że zjadali człowieka. Oni zjadali złego ducha i bardzo się z tego cieszyli.

 

Jedna uwaga do wpisu “‚Khakhua vel Suanggi’ czyli kanibalizm u Korowajów cz 1.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s