Korowajowie wczoraj i dziś.

Jak już wspominaliśmy w poprzednim wpisie Korowajowie są plemieniem, żyjącym na trudno dostępnym terenie, w środku dżungli papuaskiej. Aby się do nich dostać potrzeba ogromnego samozaparcia, siły woli i wyłączenia wszystkich zmysłów, a przede wszystkim zmysłu wzroku. Wyobraźnia również nie może mieć nic do gadania. Wtedy dopiero można iść, wchodzić w to ‚zielone piekło’.

Dlatego właśnie plemię to zostało odkryte dopiero niedawno. Pierwszy, udokumentowany kontakt z człowiekiem z zewnątrz miał miejsce w marcu 1974 roku. Do tego czasu byli przekonani, że są na świecie zupełnie sami. Do dzisiaj, pomimo wysiłków wielu, pozostają nadal najbardziej wyizolowanym plemieniem świata, jednym z najmniej znanych. W latach 90 tych XX w nastąpiła najbardziej intensywna eksploracja a efekt jest opłakany.

Korowajów pozostało w sumie około 4 000. Spowodowane jest to głównie chorobami i brakiem jakiejkolwiek opieki medycznej. Większość z nich żyje już w wioskach, które wybudował rząd.W sumie jest to pięć wiosek, wybudowanych nad rzekami, takich jak na przykład Yaniruma, Baigon czy Mabul. Są protestantami i prowadzą zupełnie inny tryb życia, bardzo odmienny, od tego, jaki wiedli ich dziadkowie.

W dżungli pozostało zaledwie 28 klanów, w których jest 5-6 osób. Ci jeszcze stanowczo opierają się cywilizacji i żyją na swój sposób, jaki? Odpowiemy w następnych postach. Problem jednak jest taki, iż pozostała to niewielka garstka tych osób, i dlatego ich kultura jest na absolutnym wyginięciu. Jest to już ostatnie pokolenie tak żyjące,kolejne całkowicie zatracą się w cywilizacji.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s