Papua Zachodnia

Rozmawialiśmy dzisiaj w audycji radiowej o Papui, jej plemionach i ginących kulturach. Papua Zachodnia w Indonezji. Papua Zachodnia na wyspie Papua Nowa Gwinea. Wspaniała wyspa podzielona na pół. Część niepodległa i część indonezyjska. Czy ta wyspa ma coś wspólnego z Indonezją? Czy pasuje do i tak już bardzo zróżnicowanego państwa na wyspach? Czy oprócz tego, że jest kolejną wyspą, a właściwie jej częścią, coś jeszcze ją łączy tym państwem?

Temat bardzo delikatny i bardzo szeroki. My uważamy, że nie, że jest to wyspa sztucznie trzymana w granicach, że powinna być osobno. Więcej ją różni niż łączy. Jednak jest kilka powodów, dla których nadal pozostaje w obrębie Indonezji.

Po pierwsze na Papui żyje 241 klanów, wiele podklanów i 82 plemiona. Już przy okazji bycia u samych Dani mogliśmy zobaczyć co to oznacza. Klany, wioski, a nawet pojedynczy ludzie są bardzo zazdrośni i zawistni. Tak częste tu kiedyś wojny międzyplemienne odeszły już w zapomnienie, nikt nie prowadzi bitew na dzidy i łuki,nikt nie truje wód wrogiej wioski ale….. Zawiść i zazdrość pozostała. Ci ludzie nie są w stanie ze sobą rozmawiać, nie są w stanie dogadać się w żadnej sprawie. Niestety. Tu niepodległość miałaby jedno imię: niesnaski, brak jedności i zdecydowania. Jeśli Papua ma jakoś funkcjonować musi mieć jeden, konkretny rząd.

Do tego dochodzi jeszcze temat Freeport’u. Potężnej kopalni stojącej niedaleko Timiki. Właścicielami są Amerykanie. Dopóki przynosi zyski nikt nie pozwoli aby przestała. Rząd indonezyjski doskonale dogaduje się z zarządem kopalni. Cierpi na tym niewyobrażalnie środowisko naturalne i zwykli ludzie, ale są też tacy, którzy mają z niej ogromne korzyści. Jak zasoby się skończą….. wtedy kto wie? Może Papua Zachodnia ma szansę na niepodległość.

 

 

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s