Papua Zachodnia plemię Danii

Wspominaliśmy już wcześniej o plemieniu Danii żyjącym pod Wameną na Papui Zachodniej. Był to jednak ogólny zarys, rzut oka. Internet w Indonezji nie pozwalał na szersze przedstawienie ani tego, ani żadnego innego tematu.  Nasz cały wyjazd był praktycznie poświęcony Papui i Jej tajemnicom.

Od wczoraj jesteśmy już w domu. Skończyliśmy naszą czteromiesięczną podróż po Azji Południowo-Wschodniej i teraz, już regularnie będziemy dzielić się z Wam naszymi wrażeniami i doświadczeniami.

Dani żyją w przepięknej Dolinie Baliem,niedaleko miasta Wamena. Ich wioski zaczynają się już w odległości 7km od tego miasta. Porozrzucane są pośród gór Papui dlatego spacer po tych terenach dostarcza niezapomniane wrażenia.

Jest to plemię, które wierzy w duchy i całe ich życie jest duchom podporządkowane.  Umiało również kiedyś, jak wiele innych ludów, mumifikować zwłoki. Robili to szczególnie ze zwłokami ludzi dla nich bardzo ważnych jak np wodzów. Mumie te przechowywali w domach, żeby mieć kontakt ze zmarłym, żeby przejąc jego wiedzę i mądrość. Był to zwyczaj prastary. Każdy klan miał taką mumię u siebie. Niestety, na przestrzeni lat uległy one zagładzie, to szczury zjadały, to się same rozpadały, to wojsko niszczyło. Powodów było wiele. Do dzisiaj zostały już tylko dwie. NADAL TRZYMANE W DOMACH i wystawiane w ramach potrzeby, jak przyjdą turyści. Za drobną opłatą można podziwiać mumię Mabel, wodza plemienia Kurulu oraz mumię Werapak Ellosak, wodza Aikima. Obie one są mocno już nadgryzione zębem czasu i obie mają około 350-400 lat. Zamiast być wystawione w muzeum stoją w domach Dani, narażone na zupełne, szybkie zniszczenie. Dla turystów jest to atrakcja, dla Dani świętość.

mumia 1

 

Jedna uwaga do wpisu “Papua Zachodnia plemię Danii

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s