Mentawai – ginąca kultura

Witamy ponownie po długiej przerwie. Po pierwsze dlatego, że w Indonezji internet jest towarem raczej luksusowym, no przynajmniej w tych miejscach, gdzie my jesteśmy, a po drugie dlatego, że dopiero co wyszliśmy ponownie z dżungli po 10 dniach. Tym razem była to dżungla sumatrzańska, a dokładnie ta na wyspach Mentawai. Wyspy te znajdują się w odległości około 100 km na zachód od Sumatry. Zamieszkuje je lud Mentawai. Są oni znani szerzej z tego, że jako już jedyni na świecie robią tatuaże metodą naturalną, oraz z tego, że jeszcze do niedawna piłowali sobie zęby. Tatuaże są ozdobą ciała, ale również mają chronić przed złymi duchami. Piłowanie zębów miało tylko walory ozdobne. Niestety od lat 40 tych XX w rząd indonezyjski zrobił dużo, żeby to plemię zniknęło z powierzchni Ziemi. Udało się to niestety w dużej mierze, i teraz można ich spotkać tylko na tych terenach i niestety już mocno ‚ucywilizowanych’. Jest to kolejne ‚ostatnie pokolenie’ Indonezji.

Żyją ze zbieractwa i łowiectwa, wierzą w dobre i złe duchy i odprawiają liczne ceremonie związane ze swoimi wierzeniami. My mieliśmy przyjemność i szczęście przyglądać się ceremonii przywoływania dobrych duchów z dżungli do nowego gongu.

Są ludźmi bardzo otwartymi i ufnymi, przyjaźnie nastawionymi do gości, z którymi jednak najpierw muszą się oswoić. My po 4 dniach zauważyliśmy ogromną zmianę, zdobyliśmy ich zaufanie i zaczęli nas zupełnie inaczej traktować. Uczyli nas swojego języka, opowiadali o zwyczajach i wierzeniach. Naszą asymilację przyspieszył fakt, że jeden z Metawai przeciął sobie palec wskazujący maczetą. Przyszedł do nas z tą raną, a my cóż, zrobiliśmy co mogliśmy. Jakiś odkażacz, zasypka i plaster zmieniane co kilka godzin zrobiły swoje. Rana zasklepiała się szybko a ich serca otwierały na nas.

Od końca sierpnia obiecujemy, że wpisy nasze będą regularne i będą dotyczyły naszej podróży po Azji Południwo -Wschodniej. Zapraszamy do śledzenia strony a tymczasem kilka zdjęć Mentawai.

 

 

Jedna uwaga do wpisu “Mentawai – ginąca kultura

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s