Hawana- miasto z duszą

Spacerowaliśmy po Hawanie, stolicy Kuby, podziwiając jej szerokie, dziurawe i puste ulice. Zaskakuje tu absolutny brak przejść dla pieszych. Piesi przekraczają ulice tam, gdzie stoją, należy tylko uważać, żeby żadne auto w tym momencie nie przejeżdżało. Fakt, że nie jest to trudne, bo ruch tutaj do najintensywniejszych nie należy, ale mimo wszystko jakieś przejścia być powinny.

Atrakcją miasta jest Muzeum Rewolucji, gdzie podziwiać można nawet spodnie Fidela Castro. Znajduje się ono w dawnym Pałacu Prezydenckim, gdzie urzędowali wszyscy prezydenci kubańscy.

Nie całe miasto wygląda jak, to na zdjęciach. Sama starówka i ulica Obidos jest zadbana, czysta, z licznymi sklepami, w których mało co jest, aptekami i restauracyjkami. Została ona wpisana na listę UNESCO w 1982r. Na samym rynku można kupić wszelkie pozycje wydawnicze świata od ‚ Dzieł’ Lenina po National Geographic z 1930r.

Malecon jest najsłynniejszą ulicą Hawany. Jest to nadmorski bulwar, z którego rozciąga się widok na Morze Karaibskie i część Hawany. Z bardzo szerokimi chodnikami po obu stronach ulicy prezentuje się imponująco. Z daleka. Z bliska jest brudny i dziurawy. Jest on wieczornym miejscem spotkań. Przychodzą tu całe rodziny, zakochani czy turyści.  Wszechobecny odór moczu i gnijących odpadków niezbyt dobrze komponuje się z niezapomnianymi i widokami. W samym chodniku jest tyle dziur, dołków i zapadlin, że z łatwością można skręcić nogę. Nad Maleconem dumnie pręży się Hotel Nacional, wybudowany w latach dwudziestych XXw. Do niedawna był jeszcze perełką i dumą stolicy, ale teraz powstają już inne większe i nowocześniejsze.

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s