Mirador 2. Historia miasta.

Majowie osiedlili się tutaj ze względu na otaczające to miejsce moczary i bagna. stanowiły one bezcenne źródło wody pitnej, ale również były miejscem pozyskiwania żyznych ziem, które sprowadzano do miasta i zakładano ogrody warzywne. Obfite zbiory i odpowiednia gospodarka spowodowały szybki rozwój miasta. Rolnictwo stało się głównym źródłem dochodów, które przeznaczano na potrzebne towary, siłę roboczą, profesjonalną armię oraz prace architektoniczne. Największy rozwój miasta przypadł na okres pomiędzy I w p.n.e. oraz I w n.e.Powstała tu wtedy duża ilość pałaców i świątyń. W pałacach mieszkali dostojnicy, dygnitarze i władcy oczywiście, świątynie natomiast ozdabiane były wielkimi, czerto-metrowymi maskami zrobionymi ze stiuku. Maski te były umieszczane po obydwóch stronach wejścia do każdej ze świątyń.

Na terenie Mirador znajduje się kompleks świątynny La Danta, ze świątynią o tej samej nazwie. Ma on 72m wysokości i tym samym jest najwyższą do tej pory świątynią odkrytą w świecie Majów. Niedaleko znajduje się kolejna piramida, El Tigre. Ona ma 45m. Obie te świątynie odgrywały istotną rolę w obserwacjach astronomicznych.

Starożytni Majowie oprócz stawiana dużego nacisku właśnie na obserwacje astronomiczne, rozwój nauki, stawianie potężnych budowli czy zbrojenia armii dużą wagę przywiązywali również do estetyki. Mieli doskonale rozwinięty zmysł smaku. Tworzyli wspaniałą biżuterię z jadeitu, piór quetzala, zębów czy pazurów jaguara, skór czy muszli. Wyrabiali także ozdobne naczynia gospodarstwa domowego.

Starożytni Majowie byli najbardziej rozwiniętym narodem w Ameryce Środkowej. O ich umiejętnościach matematycznych, kalendarzach oraz o pracach archeologów napiszemy w kolejnych postach.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s